Eksotiskie kredīti

Vārds eksotisks parasti tiek lietots lai apzīmētu kaut ko jaunu nepieejamu un nebijušu un to, ko parasti var atļauties tikai paši turīgākie vai drosmīgākie cilvēki. Tā, piemēram ceļojums uz Antarktīdu vai Āfrikas tuksneša vidu var tikt uzskatīts par eksotisku, kā arī ēst ēdienu par vairākiem tūkstošiem Eiro arī var tikt uzskatīta par eksotisku nodarbi. Bet ikdienā mēs ar eksotiskām lietām īpaši nesaskaramies, jo viss, ko mēs darām un ko lietojam ir jau pieņemts un liekas, kā pašsaprotams. Bet patiesībā visas lietas kādreiz ir bijušas eksotiskas un lēnām izplatījušās pa plašāko pasauli. Tā piemēram, internet, mobilie telefoni, lidmašīnas un pat mašīnas kādreiz bija rotaļlietas tikai pašiem bagātākajiem mūsu planētas iedzīvotājiem, bet tagad mēs visi braucam ar automašīnām, runājam pa viedtālruņiem un lietojam internetu, reizēm darot to visu vienlaicīgi! Daudzas lietas un funkcijas, ko mēs saprotam, kā pašsaprotamām kādreiz bija eksotiskas un jaunas un tā tad arī mēs nonākam pie šī raksta galvenās tēmas – eksotiskie kredīti.

Vai jūs atceraties laikus, kad cilvēki neņēma tik daudz kredītus un dzīvoja tikai no saviem ienākumiem, kā arī daļu no tiem vēl papildus nolika iekrājumos un tādā veidā sakrāja to, ko grib nopirkt. Šie laiki nemaz nevija tik seni un pat pirms 15 gadiem, neilgi pēc Latvijas brīvības atgūšanas no PSRS cilvēki kredītus uzskatīja par kaut ko eksotisku un jaunu un tos ņēma tikai paši drosmīgākie cilvēki, kas nebaidījās ar šo kredītu naudu riskēt. Bet pamazām kredīti iesoļoja patērētāju sirdīs un nu mēs ņemam kredītus praktiski visam, ko vien varam iedomāties. Mēs pamatā dzīvojam tikai uz kredīta un tas nozīmē, ka mēs tērējam vairāk naudu nekā nopelnam, kas pats par sevi ir ilgtermiņā ļoti nestabils lēmums. Bet to nedara tikai patērētāji, bet gan arī uzņēmumi, pašvaldības un pat valstis. Un tas parāda cik tiešām nopietni kredīti ir palikuši!

Un nu pieķersimies kādam vēl nesenākam pakalpojumam, kas ir ātrie kredīti. Šie pakalpojumi pasaulē ienāca pirms aptuveni 10 gadiem, kad kāds izdomāja to, ka īstermiņa kredītus ko kādreiz izsniedza tikai lombardi un līdzīgas iestādes tagad varētu izsniegt caur internetu. Un šī ideja tad sāka izplatīties kā mežu ugunsgrēks visā pasaulē bet tieši Lielbritānijā, ASV un Eiropā šie kreditori ir visredzamākie. Lielbritānijā vien industrijas gada apgrozījums ir mērāms vairākos miljardos Eiro, bet tepat pie mums Latvijā nebanku kreditori gadā aizdod vairāk kā 300 miljonus Eiro. Eksotiski šie pakalpojumi noteikti likās tad, kad tikko viņi parādījās, bet nu jau ātrie kredīti un patēriņa kredīti ir pierasta lieta un cilvēki labāk izvēlas saņemt šos pakalpojumus nekā naudu krāt. Bet tas, kā dzīvot katram pašam ir jāsaprot un es vienkārši mēģinu paskraidot, kā kredīti var būt eksotiski!